Скільки витрачають колишні чиновники на захист у міжнародних судах

"Скільки
Скільки витрачають колишні чиновники на захист у міжнародних судах

Україна – світовий лідер за кількістю справ проти неї від своїх громадян.

Четвертий президент України Віктор Янукович, його старший син Олександр, екс-голова податкової Олександр Клименко, колишній прем’єр-міністр Микола Азаров, екс-заступник голови Адміністрації президента Андрій Портнов, екс-голова АП Андрій Клюєв – це неповний перелік українських громадян, які судяться з батьківщиною в міжнародних судах.

Цього тижня Віктор Янукович подав позов проти України до Європейського суду з прав людини. Колишній президент закидає державі порушення його права на справедливий судовий розгляд і низку необґрунтованих претензій, які він трактує як політичне переслідування опонента.

Відповідно до даних, опублікованих Європейським судом з прав людини, 2015 року Україна є лідером за кількістю справ проти неї, які перебувають на стадії розгляду. «Водночас за весь період роботи ЄСПЛ (з 1959 року по 2014 рік) Україна поряд із Туреччиною, Росією, Італією, Польщею та Румунією лідирує за кількістю поданих до суду скарг. Отже, очевидно, що юридичні послуги у сфері міжнародного захисту прав людини мають попит в Україні», – кажеІгор Семенов, адвокат, старший юрист AstapovLawyers.

Адвокат Андрій Федур зазначає, що позови громадян до України в ЄСПЛ через недосконалість національної правоохоронної та судової систем мають «масовий» характер. «Але велику їхню частину – значно більш як половину – не приймають до розгляду з формальних причин чи через помилки в оформленні документів», – каже адвокат. За його словами, якщо вдається пройти цей етап і добитися розгляду справи, то шанси на перемогу дуже високі. «Статистика на користь громадян, а не держави», – уточнює він.

Ігор Семенов погоджується з ним: «За період 1959–2014 років кількість рішень, у яких визнано за державою як мінімум одне порушення прав чи свобод людини, закріплених у Конвенції, значно перевищує кількість рішень, у яких встановлено відсутність порушень».

Розгляд справ у ЄСПЛ – тривалий процес, через високе навантаження на суд він може затягуватися на роки. «У моїй практиці була справа, розпочата 2001 року, за якою суд виніс ухвалу – на користь мого клієнта – тільки через вісім років», – зазначає Федур. Іноді суд може ухвалити рішення розглядати справу невідкладно, але це все одно обчислюється місяцями.

Позови до ЄСПЛ подають здебільшого небагаті люди. Це прості українці, які постраждали від системи і хочуть добитися справедливості

Андрій Федур, адвокат

Коло осіб, які можуть захищати інтереси українців в ЄСПЛ, досить широке. «Представлення юридичної чи фізичної особи в більшості міжнародних судів, зокрема й арбітражних, не потребує ні ліцензування, ні акредитації представника перед судом, ні наявності особливих знань чи спеціального статусу», – каже Андрій Павлишин, юрист ЮК «ДЕ-ЮРЕ». Більше того, громадянин може захищати свої порушені права та інтереси як самостійно, так і з участю представника.

Утім, українські чиновники не поспішають брати захист у свої руки, довіряючи його перевіреним юридичним компаніям.

«Профільні» юридичні компанії, що спеціалізуються суто на захисті прав людини в ЄСПЛ, є рідкістю. «Враховуючи те, що звернень до ЄСПЛ у відсотковому співвідношенні до кількості розглянутих справ у національних судах не так багато, то спеціалізуватися на цьому цілій юридичній компанії недоцільно. Проте в компаніях з ім’ям обов’язково є у штаті юристи, які мають досвід роботи з ЄСПЛ з різних категорій справ», – пояснює юрист ЮФ «Астерс»Вольга Шейко. Утім, така спеціалізація існує. «Є юридичні компанії, які спеціалізуються виключно на міжнародних справах, зокрема ЄСПЛ. Вони аси у таких справах і можуть по пам’яті називати основні рішення та їхню суть. Безперечно, по допомогу потрібно звертатися до таких компаній», – радить Андрій Павлишин.

Ціна питання

Один зі спікерів Forbes, втягнутий зараз у судову тяганину в США, витрачає на адвокатів $400 за годину. «$400 – адвокат, $100 – помічник адвоката, який може виконати частину роботи дешевше. Розрахунок залежить від часу, який вони тобі виставляють у рахунку», – розповідає він.

Загальне представництво клієнта в ЄСПЛ – відносно проста процедура і коштує недорого. Юристові допомагає величезна кількість судової практики ЄСПЛ, доступна в системі HUDOC, є групові справи з тих же порушень норм права, які розглядають за спрощеною процедурою. Вартість послуг юриста зі складання скарги в такій категорії справ може коливатися від $300 до $2000. «Гонорар юриста за складні справи з безліччю порушень конвенційних норм, пов’язаних із політично вразливими особами, наприклад справи Олександр Волков (суддя ВСУ) проти України, Юрій Луценко проти України, може досягати суми $50 000 і вище», – зауважує Павлишин.

Вольга Шейко називає «вилку» від декількох тисяч доларів до сотень тисяч – усе залежить від категорії справи. «Тут є специфіка, і, звичайно, все залежить від наданого матеріалу, з якого необхідно «ліпити» позов проти своєї держави. Тому суми гонорарів коливаються в кожному конкретному випадку», – пояснює вона.

Гонорар юриста за складні справи з безліччю порушень конвенційних норм, пов’язаних із політично вразливими особами, наприклад справи Олександр Волков (суддя ВСУ) проти України, Юрій Луценко проти України, може досягати суми $50 000 і вище

Андрій Павлишин, юрист ЮК «ДЕ-ЮРЕ»

Сума гонорару також залежить від мови скарги, кількості документів, наданих до вивчення, і матеріальної забезпеченості клієнта. У разі виграшу справи ЄСПЛ присудить компенсувати правові витрати за рахунок держави. Проте в разі програшу справи держава також може отримати компенсацію своїх витрат на захист від скарги. «На це українській державі варто звернути увагу щодо скарг Віктор Янукович проти України. Було б непогано отримати від В.Ф. Януковича компенсацію витрат платників податків на захист від його скарг!» – усміхається Павлишин.

На думку Андрія Федура, здебільшого результат тяганини, навіть у разі виграшу, нематеріальний. «Це радше морально-етичний аспект, коли доведено: те, що сталося в Україні, є незаконним», – вважає він.

Проте значно важливіше, що рішення ЄСПЛ може служити не тільки просто стягненням, а й є винятковою обставиною для перегляду рішення національних судів, якщо вони пройшли всі інстанції. Також воно є прецедентом і обов’язково враховується національними судами при розгляді різних категорій справ.

У випадку з Віктором Януковичем процедура заочного засудження, яку розпочала Генпрокуратура, передбачає конфіскацію майна екс-президента. Forbes не враховує політиків, складаючи рейтинг 100 найбагатших людей України, проте опосередковано можна припустити, що Віктор Янукович міг претендувати на місце в рейтингу, причому не в нижній його частині. Його син Олександр Янукович у рейтингу найбагатших 2013 року був на 59-й сходинці зі статками $187 млн. Тому судові позови, які дадуть змогу запобігти блокуванню майна, виправдані навіть за рекордної дорожнечі закордонних адвокатів.

Основні етапи виконання рішень ЄСПЛ в Україні

№ п/п

Процедура

1

Отримання Міністерством юстиції України повідомлення від ЄСПЛ про набуття рішення статусу остаточного

2

Направлення Міністерством юстиції України відповідного повідомлення на адресу особи, на користь якої винесено ухвалу ЄСПЛ, з роз’ясненням її права подати до виконавчої служби заяву про виплату відшкодування

3

Направлення Міністерством юстиції України в Державну виконавчу службу оригінального тексту і перекладу резолютивної частини остаточної ухвали ЄСПЛ у справі проти України, якою визнано порушення Конвенції

4

Державна виконавча служба протягом 10 днів з моменту отримання від Мін’юсту оригінального тексту і перекладу резолютивної частини остаточного рішення ЄСПЛ відкриває виконавче провадження. Неподання особою, на користь якої винесено рішення ЄСПЛ, заяви про виплату відшкодування не перешкоджає виконанню рішення ЄСПЛ

Дані: AstapovLawyers forbes